Dzieci bałaganią z różnych powodów i nie zawsze jest przestrzeń na interwencje. Kiedy jest? Podam taki przykład: Na sesje zgłosiła się mama, która miała nadzieje na to, że jej córka, trochę „odpuści z bałaganem i stanie się bardziej porządna”.
” Moja córka jest leniwa, nie chce się jej sprzątać” – usłyszałem. Podczas sesji, okazało się, że problem jest to, że matka nie daje sobie zgody na to po prostu by po prostu „nic nie robić”. Bałagan córki, symbolizował wyparte/niedostrzeżone potrzeby swojej mamy. Inna sprawa jest taka, dlaczego klientka nie dostrzegała swoich potrzeb? Odpowiedź na to pytanie jest kluczem do zmiany. (zobacz warsztat Harmonium)
Jak sprawy się potoczyły?
Okazuje się, że sytuacja zmieniła się niemalże po tygodniu. Teraz córka jest już w liceum i jest najbardziej uporządkowaną osobą w rodzinie! Widocznie to jest ten przypadek, kiedy dziecku porządek służy i jest na rękę:)
Inna przyczyna robienia przez dzieci bałaganu:
Jednych z przyczyn robienia przez dzieci bałaganu są zmiany na poziomie neurologicznym, np. dysleksja, skrzyżowana lateryzacja. Nie ma jednak co załamywać ręce, bo okazuje się, że da się coś z tym zrobić, wymaga to jednak odwagi rodziców, do stanięcia w prawdzie i pewnej otwartości.
Kiedy poszukamy głębiej i przyjrzymy się sytuacji dziecka, może się okazać, że niesie skrajne w sobie emocje z życia przodków lub rodziców. Może to być emocje jednocześnie ofiary i sprawcy jednocześnie. W najbardziej jaskrawym przykładzie, może to wynikać w związku ze stratą abortowanego rodzeństwa, albo wojennych historii przodków.
Inną przyczyną dysleksji może być zamiana ról w rodzinie np. między rodzicami.
U dzieci ustawienia rodzinne przynoszą bardzo dobre rezultaty. W przypadku dorosłych nie zawsze się to udaje o tyle, o ile zależy nam wycofaniu negatywnych skutków dysleksji. Natomiast sukcesem moze być uczucie większej uważności, skupienia, odzyskanie swojej tożsamości i głębszego doświadczenia życia. Dysleksja jako taka, oprócz swojej negatywnej strony, niesie w sobie patrzenie na świat przez wyjątkową perspektywę i inne talenty. W sytuacji, kiedy odkrywamy tego rodzaju prawdę o sobie, te talenty nabierają mocy sprawczej i wspierają nas w codzienności.
fot: Kinga Cichewicz